A magyar rajzművészet kiemelkedő alkotója, Szalay Lajos (1909–1995) és a szlovák grafika enigmatikus alakja, Koloman Sokol (1902–2003) munkássága ugyanabból a földrajzi és szellemi közegből indult, sorsuk pedig megdöbbentő párhuzamokat rejt: életük jelentős részét az amerikai kontinensen töltötték, életművük gerincét az Egyesült Államokban alkották meg, miközben közép-európai identitásukat messzemenően megőrizték, sőt féltve ápolták.
A kiállítás arra is rávilágít, hogy a hasonló életút mellett Szalay Lajos és Koloman Sokol alkotói szemléletét egyaránt meghatározta Pablo Picasso (1881–1973) hatása: bár a két művészre más és más szempontból hatott a Picasso-jelenség, egyikük sem tudta kivonni magát a mester karizmája alól: Szalay életművében a rajzoló Picasso jegyei ismerhetőek fel, Sokol jobban kapcsolódott az expresszív Picassóhoz.
A kiállítás e két közép-európai művész sorsát, világlátását, művészetről vallott nézeteiknek rokonságát és munkásságuk stiláris és tematikus hasonlóságait, ugyanakkor jellegzetes különbségeit kívánja feltárni – mindezt nemzetközi kontextusba helyezve. A kiállítás anyagába közel 100 Szalay és 150 Sokol-mű, ezeken túl pedig 13 Pablo Picasso által készített alkotás került, és 2016. március 13-ig látogatható.
A tárlat az Emberi Erőforrások Minisztériuma támogatásával jött létre.
A kiállítás védnökei:
ÁDER János, a Magyarország elnöke és Andrej KISKA, a Szlovák Köztársaság elnöke
A kiállítás kurátorai:
PhDr. Iván JANČÁR, a pozsonyi Városi Galéria igazgatója
SZABÓ Lilla, Phd, művészettörténész
SZABÓ Noémi, művészettörténész (KOGART)
-
Pozsony
Szlovákia