A tárlat a 18-19. század magyar festészetéről ad átfogó képet, azzal a speciális megkötéssel, hogy a kiállított alkotások mindegyike magángyűjtemények féltett kincse. Így a kiállítás nemcsak egyfajta művészettörténeti áttekintés nemzeti festészetünk megszületéséről és a millenniumig tartó fejlődéséről, hanem ritka kultúrtörténeti pillanat is, hiszen ezek a képek csak néhány hónapra „bújnak elő” a magángyűjtemények védett, és a külvilágtól elzárt világából, hogy azután ismét hosszú időre láthatatlanokká váljanak a nagyközönség számára.
A mintegy 130 festmény között olyan kiemelkedő alkotások is szerepelnek majd, mint a magyar tájfestészeti hagyományokat megteremtő id. Markó Károly nagyméretű mitológiai kompozíciói, a 19. század szinte minden fontosabb hazai személyiségének portréját megfestő Barabás Miklós arcképei, Székely Bertalan és Madarász Viktor történelmi kompozíciói vagy Munkácsy Mihály Poros útja. E mesterek mellett Mányoki Ádám, Donáth János, Telepy Károly, Paál László, Mészöly Géza, Benczúr Gyula, Szinyei Merse Pál, Mednyánszky László, Ferenczy Károly és még félszáz további jeles festő alkotásai színesítik a tárlat anyagát.
A kiállításról bővebben: https://www.facebook.com/vonzasok
Ingyenes tárlatvezetések április 28-tól minden szerdán 15 órától és vasárnap 11 órától a KOGART Önkéntes Program szervezésében a kiállításra belépőjegyet váltók számára.
-
Budapest