Cím változatai
Balatoni táj
Művész
Brodszky Sándor
Év
1888
Technika
olaj
vászon
Méret
68 × 130 cm
Jelzés
jelezve jobbra lent
Brodszky S.
Kategória
festmény
ID
000074
Publikálva

Aranyérmek, ezüstkoszorúk. Művészkultusz és műpártolás Magyarországon a XIX. században. Magyar Nemzeti Galéria, Budapest. 1995. (365. oldal)

Országos Magyar Képzőművészeti Társulat 1888. évi őszi kiállításának katalógusa (Kat. 305.)

Múzeum - Körút. Válogatás 150 év magyar festészetéből. Magyar Nemzeti Múzeum -KOGART, Budapest, 2006. (33. kép)

Vonzások és változások. 18-19. századi magyar festészet magángyűjteményekben. Kovács Gábor Művészeti Alapítvány, Budapest, 2013. (Kat. 22.)

Złoti Wiek. Malarstwa Wegierskiego (The Golden Age of Hungarian Painting) 1836–1936, Teksty (Texts): Andrzej Szczerski, Gábor Bellák, György Szücs, Kovács Gábor Art Foundation – National Museum in Krakow, Krakow, 2016. (76. oldal)

Megjegyzés
Brodszky Sándor bátran mondható Mészöly Géza és Egry József sorstársának, a vízi világ, különösen a Balaton szerelmesének. Pályafutása abban is rokonítható Mészölyével, hogy ő sem festőnek készült; igaz nem is jogásznak, hanem orvosnak. Brodszky a bécsi és a müncheni Képzőművészeti Akadémián tanult, Tirolban és Svájcban tanulmányozta a tájat. Stílusa, csúcsfényhasználata Ligetiével rokonítható, precizitása, kompozíciós megoldásai Markó-körébe sorolják a festőt. Felhői, az ég megfestése pedig a klasszicista tájképfestészet, illetve Pierre-Henri de Valeciennes késői örökösévé teszik őt. A képet maga Ferenc József császár vásárolta meg 1888-ban magángyűjteménye számára, amikor személyesen is ellátogatott az őszi tárlatra. A császári műgyűjtemény szétszóródása után a kép közel egy évszázadon át lappangott, mielőtt a Kovács Gábor Gyűjteménybe került.